Zespół Szkół w Górznie

Aktualności

Konkurs plastyczny "Mały pacjent - wielkie prawa"

Uczniowie naszej szkoły  przygotowali prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny " Mały pacjent - wielkie prawa" zorganizowany przez Zespół Szkół przy Szpitalu Uzdrowiskowym ,,Słoneczko'' w Kołobrzegu. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ.  Wyróżnienie w konkursie otrzymał  Mikołaj Ratajski. Gratulujemy.

 


Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim odwiedzającym naszą stronę:

dyrektorom, emerytowanym nauczycielom, pracownikom, rodzicom, sponsorom oraz  absolwentom,

aby ten wyjątkowy czas był pełen wiary, nadziei i miłości, a spotkania w gronie najbliższych upływały w miłym, wiosennym nastroju.    

Dyrektor i Grono Pedagogiczne


Zajączek wielkanocny

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne. Zwyczajem, którym szczególnie interesują się dzieci jest obdarowywanie słodyczami przez zajączka. Z tej okazji w naszej szkole, uczniów odwiedził wesoły gość. Odwiedziny zajączka poprzedziły występy dla pacjentów Centrum Rehabilitacji. To były chwile wielu wzruszeń. Niejednemu seniorowi łza zakręciła się w oku. Takie kontakty uczą dzieci przede wszystkim szacunku do osób starszych. Dla uczniów jest to cenna lekcja. Widzą, jakie odcienie ma starość. Uczą się też empatii. Widzą, że czasem trzeba przekazywać coś innym, nie oczekując nic w zamian. Oczywiście nie zabrakło także stołu wielkanocnego,  a na nim tradycyjnych wielkanocnych potraw. Na stole znalazły się jajka, wędliny, świąteczne ciasto oraz wielkanocne - wiosenne dekoracje. Było kolorowo i świątecznie.  


Warsztaty  "Twórcze inspiracje - filc i mydełka"

Dnia 7 kwietnia 2017 r.  po raz drugi w Gminnym Ośrodku Kultury w Garzynie, odbyły się  bezpłatne warsztatach artystycznych  „Twórcze inspiracje - filc i mydełka". To zadanie publiczne współfinansowane ze środków Powiatu Leszczyńskiego zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży w Górznie. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Członkinie Stowarzyszenia podzieliły się z zainteresowanymi swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Udzieliły praktycznych rad, gdzie i jakie materiały kupować, jakich narzędzi używać, by móc rozwijać swoje artystyczne umiejętności i pasje. Zainspirowane tym uczestniczki, mając do dyspozycji różnorodne materiały i przybory, samodzielnie, według własnych pomysłów wykonały piękne i pachnące mydełka oraz ozdobne  filcem pisanki wielkanocne.  Pomysłów i pozytywnych emocji nikomu nie brakowało (kawy  i słodkości również). Każdy, uczestnik warsztatów, otrzymał zaświadczenie uczestnictwa oraz własną pracę.

więcej zdjęć na: www.facebook.com/Stowarzyszenie-Przyjaciół-Dzieci-i-Młodzieży-w-Górznie-


Dzień Pracownika Służby Zdrowia.   

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Te dwa powiązane ze sobą święta były okazją do podziękowań wszystkim tym, którzy pomagają nam powrócić do sił i zdrowia. W naszej szkole to ważne święto, ponieważ w szczególny sposób możemy wyrazić wdzięczność  pracownikom Centrum Rehabilitacji w Górznie za ich pracę, cierpliwość i poświecenie. Z okazji Święta Służby Zdrowia  uczniowie zaprezentowali pracownikom Centrum Rehabilitacji zaproszonym gościom   program artystyczny.  Podziękowali  tak, jak umieli  najlepiej:  słowem, tańcem i piosenką.  Pani dyrektor szkoły mgr Iwona Stiller zaproszeni goście, a także uczniowie podziękowali całemu zespołowi Centrum Rehabilitacji w Górznie za troskę, za okazanie serca,  że podczas tych lat pobytu zawsze wiemy, że jesteśmy we właściwym miejscu...za pewność, że jest zrobione wszystko co możliwe.

 

więciej zdjęć na: www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Konkurs Polonistyczny

W środę, 29 marca 2017 r. uczennice klasy III gimnazjum: Zuzanna Łaszczyńska i Weronika Błaszyk wzięły udział w III Międzyszkolnym Konkursie Polonistycznym w Rydzynie. Celem konkursu było między innymi inspirowanie do pogłębiania wiedzy polonistycznej, wzmacnianie wiary we własne siły oraz integracja uczniów z rówieśnikami. Do rywalizacji stanęły cztery drużyny ze szkół: w Brzeziu, Wschowie, Rydzynie i Górznie. Gimnazjalistki  z naszej szkoły zajęły I miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.      


Pierwszy Dzień Wiosny

Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. Jak co roku uczniowie naszej szkoły pokazali, że to szczególne święto można spędzić inaczej niż pójść na wagary. W radosnych nastrojach uczniowie „wyszli z ławek", by bawić się wspólnie z nauczycielami.  Zadowoleni uczniowie udali się na plac, gdzie już na zawsze pożegnali Panią Zimę w rozpalonym ognisku, a na cześć wiosny, która w tym dniu szczególnie rozpieszczała promieniami-upiekli smakowite kiełbaski. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich atrakcjach przewidzianych obchodami święta wiosny. W tym dniu nasza społeczność miała jeszcze jeden powód do świętowania - urodziny Patrycji.  Były życzenia, gromkie "Sto lat" i pyszne słodycze.  Ten szkolny dzień był wyjątkowo radosny. Uważamy, że takie uroczystości, angażujące zarówno uczniów, jak i nauczycieli, są doskonałą formą integracji społeczności szkolnej.


Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale.

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  uczniów  to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było dnia  28 lutego 2016 r. odbył się bal karnawałowy.  Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Największy zachwyt wywarły na uczniach konkursy.   Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały "salę balową". Bal umożliwił uczniom spędzenie czasu w miłej atmosferze.  Kolejny bal karnawałowy już za rok.         


Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny ,,Magia Świąt Bożego Narodzenia''

Po raz drugi uczniowie naszej szkoły przygotowali prace na konkurs pt: ,,Magia Świąt Bożego  Narodzenia'' zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w MCN w Zagórzu k/Warszawy. W tym roku tematem  konkursu była świąteczna zakładka do książki. Zakładki naszych uczniów znalazły się wśród nagrodzonych i wyróżnionych.
Nagrody:

Szkoła Podstawowa: 

 • Kamila  Larek              I miejsce      
 • Wojciech Kielich          wyróżnienie         

Gimnazjum:

 • Wiktoria Kamieniarz     I miejsce
 • Mikołaj Ratajski            I miejsce
 • Adrian Lichy                wyróżnienie

Wszystkim twórcom gratulujemy.


Ogólnopolski  Konkurs  Plastyczny  dla szkół przyszpitalnych           i sanatoryjnych  ,,Eko- Anioły''

Uczniowie naszej szkoły  z dużą pomysłowością  przygotowali prace na Ogólnopolski  Konkurs  Plastyczny  dla szkół przyszpitalnych i sanatoryjnych: ,,Eko- Anioły''.  Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie ,,Centruś'' działające  na rzecz edukacji i wychowania pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 78 przy  IPCZD. Anioły naszych uczniów znalazły się wśród nagrodzonych i wyróżnionych.

 • W grupie przedszkolnej: Wojciech Kielich lat  6  zdobył   I miejsce
 • W grupie klas I-IV: Marcin Banaszczak  lat 12 zdobył II miejsce
 • W grupie  uczniów starszych  Daria Hampelska    lat 18  zdobyła wyróżnienie

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym   gratulujemy.


Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru

przyniesie spokój i radość,

niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia

żyje własnym pięknem,

a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością

i szczęściem.  

 

Dyrektor, nauczyciele

 z całą społecznością Zespołu Szkół  w Górznie  

 

 


 Jasełka

Boże Narodzenie to czas magii, radości i miłości. Tradycją naszej szkoły jest wystawianie jasełek w okresie bezpośrednio poprzedzającym Boże Narodzenie. W tym roku uroczystość ta odbyła się 22 grudnia 2016 r.  Na widowni oprócz rodziców zasiedli zaproszeni goście:  Wicestarosta Leszczyński  Robert Kasperczak,  Przewodniczący Rady Powiatu Jan Szkudlarczyk,  proboszcz parafii w Drobninie ks. Stanisław Pietraszek, pracownicy i pacjenci  Centrum Rehabilitacji.  Uczniowie w przepięknych strojach występowali  przed swoimi rodzicami, kolegami  i zaproszonymi gośćmi. Uroku inscenizacji dodały:  kolędy,  gra  na  cymbałkach i  Bum Bum Rurkach  oraz występ taneczny.  Po części artystycznej Pani dyrektor mgr Iwona Stiller podziękowała artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie interesujących  Jasełek. Pani dyrektor nie zapomniała także o ciepłych słowach i życzeniach, które skierowała do zaproszonych gości i  oczywiście uczniów oraz nauczycieli  z okazji Świąt Bożego Narodzenia.  Słowa podziękowania wraz  z życzeniami złożyli  również zaproszeni goście. Następnie został podsumowany szkolny konkurs plastyczny „Ozdoba Bożonarodzeniowa". Do udziału w nim zaprosiliśmy wszystkich uczniów naszej szkoły, a także rodziców.  Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do twórczego działania na miarę swoich  możliwości i umiejętności. Pragnęliśmy także przyczynić się do rozwoju zainteresowań  i zaspokojenia potrzeby ekspresji oraz umożliwienia im osiągnięcia sukcesu. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną inwencją twórczą zarówno jeśli chodzi o interpretację tematu,  jak i różnorodnością technik plastycznych od kredki, akwareli poprzez wyklejane papierem  wzbogacone  o naturalne elementy takie jak szyszki, korę, makaron  po Decoupage i haft matematyczny. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasłużyli na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić  wszystkie prace. Nagrody i wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach  wiekowych: przedszkolacy, uczniowie szkoły podstawowe  klasy I-III i klasy IV- VI i gimnazjum.
W końcowej części spotkania Mikołaj wręczył uczniom prezenty. Ku wielkiemu zadowoleniu  i szczerej radości, podarunki okazały się wartościowe i nietuzinkowe.


Konkurs „Najpiękniejsza Choinka"

W niedzielne popołudnie  18 grudnia 2016 r.  w sali Domu Kultury w Garzynie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w XV edycji Świątecznego Konkursu Plastycznego pt. „Najpiękniejsza choinka", którego organizatorem było  Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie. Uczniowie  wspólnie przystrajali choinkę własnoręcznie zrobionymi  ozdobami aniołów i gwiazdek. W tym roku w konkursie wyróżnione zostały wszystkie choinki.  Wszyscy bardzo się ucieszyli, a w nagrodę otrzymali słodycze i kupon 100 zł.  Za kupon zostaną zakupione materiały plastyczne do zajęć.


Konkurs językowy pt. „Zdrowa książka kucharska"

W Zespole Szkół Specjalnych zorganizowany został konkurs językowy pt. „Zdrowa książka kucharska". Konkurs przeznaczony był dla Szkół Specjalnych z najbliższej okolicy. Udział wzięły następujące szkoły: ZSS w Rawiczu, ZSS w Lesznie, ZSS w Brzeziu i ZSS w Górznie. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe oraz praktyczne.  Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 16 grudnia w ZSS w Górznie. W tym dniu odbyły się warsztaty kulinarne z udziałem przedstawicieli szkół. Dodatkową atrakcją był wykład przygotowany przez panie dietetyczki pracujące w Centrum Rehabilitacji w Górznie. One również zasiadły w komisji konkursowej, oceniając różnorodność oraz kaloryczność posiłków umieszczonych  w książce kucharskiej.
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody. Niespodzianką było otrzymanie koszyka ze zdrowymi produktami: owocami oraz warzywami.

Wyniki konkursu:

I miejsce ZSS  w Brzeziu

II miejsce ZSS w Górznie

III miejsce ZSS w Rawiczu.

Wyróżnienie otrzymali uczniowie ZSS w Lesznie.

Organizatorkami konkursu były: Iwona Bartz, Julia Marciniak, Monika Kowalska.


Regionalny Konkurs Plastyczny: "Mój Świat, Moje Marzenia"

Tradycyjnie wzięliśmy udział   W XXIII Regionalnym Konkursie Plastycznym pt: "Mój Świat, Moje Marzenia", organizowanym przez  Zespół Szkół Specjalnych w Rawiczu przy współudziale Starostwa Powiatowego w Rawiczu, Urzędu Miasta i Gminy oraz Muzeum Ziemi Rawickiej .   14 grudnia 2016 r. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu. Prace naszych uczniów znalazły się wśród nagodzonych w swoich kategoriach wiekowych.   Dyplomy i nagrody otrzymali:

·         Artur Sarbinowski

·         Ewelina Prałat

·         Daria Hampelska

Młodych twórcom gratulujemy.


Mikołajki

6-go  grudnia na uczniów naszej szkoły czekało wiele niespodzianek. Na Mikołajki przybyli liczni zaproszeni goście, w tym m.in.: Zastępca Departamentu Zdrowia pani Agata Ziółkowska-Serzycka i pani Agata Ramusiewicz,  pani Dyrektor Centrum Rehabilitacji Magdalena Willk, Pan Wójt Gminy Krzemieniewo Andrzej Pietrula, pacjenci i pracownicy centrum. Najpierw uczniowie przedstawili spektakl słowno -  muzyczny. Po występie na scenie pojawił się Mikołaj.  Później uczniowie otrzymali prezenty. Nikt w tym szczególnym dniu nie został pominięty, a przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują. Okazało się, że nawet najdrobniejszy podarek od Mikołaja potrafi dać wiele radości.

I chociaż za oknami brak śniegu, w tym dniu panował w szkole świąteczny nastrój.


Andrzejki.

Uczniowie naszej szkoły w dniu 29 listopada 2016 r.  miło spędziły czas, biorąc udział w konkursach, grach i zabawie andrzejkowej zorganizowanej przez swoich nauczycieli.  Zabawa andrzejkowa miała na celu zintegrowanie wszystkich dzieci oraz pozostawienie po sobie pozytywnych wspomnień dostarczając dzieciom wielu miłych wrażeń. W trakcie zabawy dzieci miały przygotowane napoje i słodkie poczęstunki. Z radością można było obserwować, jak wspólnie potrafią się bawić przedszkolaki z uczniami młodszych i starszych klas. Zadowoleni i pełni wrażeń, po skończonej zabawie wrócili do swoich domów.


Spotkanie pełne inspiracji

Mieszkanki powiatu leszczyńskiego spotkały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Garzynie, by wziąć udział w bezpłatnych warsztatach artystycznych „Twórcze inspiracje - malowanie na jedwabiu i decupage", czyli jak niebanalnie ozdobić dowolny przedmiot. To zadanie publiczne współfinansowane ze środków Powiatu Leszczyńskiego zostało zrealizowane 25.11.2016 r. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży w Górznie. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Chętnych było więcej, niż miejsc. Członkinie tego Stowarzyszenia podzieliły się z zainteresowanymi swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Pokazały kilka z wielu technik malowania na jedwabiu i decupage. Udzieliły praktycznych rad, gdzie i jakie materiały kupować, jakich narzędzi używać, by móc rozwijać swoje artystyczne umiejętności i pasje. Zainspirowane tym uczestniczki, mając do dyspozycji różnorodne materiały i przybory, samodzielnie, według własnych pomysłów wykonały i ozdobiły różnorodne przedmioty, które zamieniły się  w nietuzinkowe prezenty na różne okazje, lub po prostu wspaniałe ozdoby domu. Pomysłów i pozytywnych emocji nikomu nie brakowało (kawy  i słodkości również). Każdy, kto przybył na warsztaty, otrzymał zaświadczenie uczestnictwa oraz własne rękodzieło: kolorowe apaszki, wazoniki, puzderka, świeczniki, bombki.


Francuskie spotkanie

To kolejne wspaniale spotkanie z kulturą, historią i codziennością innego kraju.

Charlotte i Amelie - francuskie wolontariuszki z Centrum Aktywności Twórczej z Leszna zabrały nas w podróż do swojego kraju. Z radością słuchaliśmy , oglądaliśmy, tańczyliśmy        i bawiliśmy się. Charlotte i Amelie! Dziękujemy za spotkanie.  Turniej warcabowy

Dnia 23 listopada 2016 r., uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w  „Regionalnym Turnieju Drużynowym w Warcabach" w Zespole Szkół w Brzeziu. Celem turnieju było propagowanie wspólnej zabawy i sposobu spędzenia wolnego czasu oraz integracja młodzieży z różnych szkół. Udział w zawodach poprzedziły międzyszkolne rozgrywki.  

Startowaliśmy w składzie: 

 • Maciej Mikołajczak
 • Sylwester Ogrodowiak
 • Paweł Robaszyński  

Uczniowie zajęli  drużynowo III  miejsce.  Indywidualnie Maciej Mikołajczak II miejsce.  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wrócimy z rozgrywek ze złotym medalem.


Szkolny konkurs recytatorski „W świecie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima".

Dnia 18 listopada 2016 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski „W świecie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima". Głównym celem konkursu było  zainteresowanie dzieci poezją,  rozwijanie zdolności recytatorskich i aktorskich oraz uczenie  rywalizacji w przyjaznej atmosferze.  W konkursie wzięło udział 14 uczestników. Do rywalizacji na najciekawszą interpretację wierszy stanęły dzieci podzielone na dwie kategorie. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali znane utwory polskich poetów. Dodatkowo dzieci przygotowały ilustracje do wybranych przez siebie utworów. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:

w grupie młodszej: I miejsce

- Ewelina Prałat II miejsce

- Zuzanna Paszkowiak III miejsce

- Wojciech Kielich

w grupie starszej:

I miejsce - Patryk Juszczak

II miejsce - Adrian Lichy

III miejsce - Weronika Błaszyk

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, natomiast wyróżnieni uczniowie nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Listopad 2016 - Święto Niepodległości

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły przygotowali tradycyjny montaż słowno-muzyczny. Dzięki inscenizacji młodsi koledzy i koleżanki mogli się dowiedzieć dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Jest to dzień radosny, w którym wszędzie gdzie są Polacy, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Prawie sto lat temu 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię. Wiersze i pieśni patriotyczne złożyły się na wyjątkowy klimat. Dzięki temu można było prześledzić łańcuch wielu pokoleń Polaków, tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione nadzieje poetów.  Dzień 11 listopada 1918 roku, czyli dzień zakończenia I Wojny Światowej na zachodzie Europy jest także istotą Narodowego Święta Niepodległości w Polsce. Uroczystość uświetnili swoją obecnością pacjenci Centrum Rehabilitacji w Górznie. 

Z pewnością dla wszystkich była to cenna lekcja historii ukazana w  łatwo przyswajalny sposób.  Artyści i organizatorzy spektaklu zebrali zasłużone brawa. Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna oraz co w dzisiejszych czasach znaczy słowo: Wolność.


"... na skraju wsi
dróg rozwidleniu
stoi krzyż
samotny świadek ..."

„Chwile zadumy" - spacer pod krzyż

  Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas oraz czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. W październikowy dzień uczniowie  wraz z nauczycielami wybrali się na jesienny spacer, podczas którego odwiedzili przydrożny krzyż grób żołnierzy szwedzkich poległych w czasie potopu szwedzkiego. Dzieci zapaliły znicze oraz pomodliły się w intencji zmarłych. Wszyscy spędzili czas w atmosferze ciszy i skupienia.  


Włoskie spotkanie

27 października 2016 r. przyjechali do naszej szkoły goście z Włoch: Valeria, Sara i Francesco. Dzięki nim mogliśmy lepiej poznać „kraj w kształcie buta". Były opowieści, zdjęcia, piosenki i tańce. Mieliśmy specjalny pokaz wybuchu wulkanu (bardzo nam się podobał). Wykonaliśmy też wspólny plakat i grupowe zdjęcie, by na dużej zapamiętać to niezwykłe spotkanie. Valerio, Saro i Francesco dziękujemy i pozdrawiamy z Górzna.Zawody latawcowe "Podniebne loty"

Dnia 11 października 2016 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu zorganizowano ósme z kolei Zawody Latawcowe pod hasłem „Podniebne loty".
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

·         Juszczak Patryk

·         Mikołajczak Maciej

·         Robaszyński Mikołaj

·         Robaszyński Paweł 

W tym roku nasi uczniowie zajęli  I  miejsce.

Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach - latawców płaskich i skrzyniowych.                 W konkursie ocenie podlegały: konstrukcja latawca, staranność i estetyka wykonania, zdobnictwo oraz co najważniejsze i najwyżej punktowane to poprawność lotu. Wykonane przez uczniów  modele latawców były bardzo ciekawej konstrukcji, wykonane według własnych pomysłów. Największe emocje towarzyszyły uczestnikom podczas ostatniej konkurencji. Każda drużyna z zapartym tchem obserwowała swoje latawce, które unosiły się w powietrze. Organizatorzy zapewnili uczestnikom poczęstunek, wręczono także nagrody i okolicznościowe dyplomy. Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy  występu.    


Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych

 27 września w naszej szkole odbyły się zajęcia przyrodnicze pod hasłem "Las i jego mieszkańcy". Tematyka zajęć dotyczyła ekosystemu leśnego - jego warstwowej budowy, typów, leśnej roślinności a w szczególności - gatunków zwierząt bytujących w polskich lasach.  W zakresie poruszanych zagadnień  uczniowie utrwalili posiadaną wiedzę o lesie oraz wzbogacili ją o nowe informacje. Na zajęciach gościem była Pani Joanna Girtler, specjalistka w dziedzinie edukacji leśnej w Nadleśnictwie Karczma Borowa, która opowiedziała o znaczeniu lasów oraz  całorocznej, odpowiedzialnej  pracy leśników. Nie zabrakło także praktycznych porad dotyczących zachowania w lesie. 


 


Tureckie spotkanie

Naszą szkołę dnia 22 września odwiedzili: Ozge Akalin i Emrah Cetin (wolontariusze EVS, którzy przyjechali do Leszna na zaproszenie Fundacji CAT). Goście z Turcji opowiedzieli nam o swoim pięknym kraju położonym na dwóch kontynentach. Obejrzeliśmy zdjęcia i krótkie filmy, usłyszeliśmy turecki język i muzykę. Mogliśmy potrzymać w rękach bardzo piękny kamień szczęścia wykonany z kolorowego szkła. Wykonywaliśmy też dłuuuugi plakat oraz rozmawialiśmy z Ozge i Emrah (po angielsku, po polsku, choć najczęściej za pomocą gestów      i uśmiechów). Potem robiliśmy wspólne zdjęcia, które będą nam przypominały tureckie spotkanie. Ozge i Emrah dziękujemy, że byliście z nami!


Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka  składamy  wszystkim przedszkolakom   
i ich rodzicom najserdeczniejsze życzenia - samych sukcesów w nauce jak i radości i uśmiechu każdego dnia.

List Rzecznika Praw Dziecka z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka 2016


WYCIECZKA DO OSIECZNEJ

W dniu 9 września 2016 r.  w ramach cyklu "Poznajemy nasz region" wybraliśmy się do gminy Osieczna. Tam  zwiedziliśmy  Klasztor Franciszkanów oraz  Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. Uczniowie mieli okazję poznać historię oo Franciszkanów i zwiedzić z przewodnikiem Mateuszem Nowackim klasztor.
Następnie uczniowie  zwiedzili  kompleks trzech XVIII-wiecznych wiatraków (noszących imiona ostatnich pracujących w nich młynarzy: Franciszek, Leon  i Józef-Adam) i działający młyn wodny. Zobaczyli zbiory poświęcone dawnemu rolnictwu, zachowane maszyny i urządzenia młyńskie, a także dowiedzieli  się jak wyglądała codzienna praca młynarza i jak skonstruowany jest wiatrak. Zwiedzaniu towarzyszyło wiele ciekawych historii i legend związanych z wiatrakami opowiedzianych przez pana Jarosława Jankowskiego. Nie był to jednak koniec atrakcji. Uczniów czekało jeszcze robienie i pieczenie podpłomyków. Wszyscy wrócili do szkoły  uśmiechnięci i bogatsi o wiele ciekawostek związanych z kulturą regionalną. Ta „wyprawa w dawne czasy" do Muzeum Młynarstwa  wywarła na uczniach wielkie wrażenie i wzbogaciła ich zasób wiedzy  o nowe, ciekawe informacje.


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017

"W każdym  dziecku jest kopalnia diamentów
należy je tylko odszukać i starannie oszlifować "


I znów wakacyjne przygody stały się wspomnieniem...

Dzień 1 września  kojarzy się  z powrotem do szkoły. Dzieci po długich wakacjach radosne         i wypoczęte wróciły  do miejsca, w którym nie tylko nabywają nowych umiejętności, ale i mile spędzają czas na przerwach dzięki przyjaźniom tu zawartym.

W tym dniu pani dyrektor mgr Iwona Stiller powitała uczniów, nauczycieli,  rodziców.  Szczególnie serdecznie powitała  w naszej szkole tych uczniów,  którzy po raz pierwszy przekroczyli próg  naszej szkoły.  
Uczniom z okazji rozpoczęcia roku szkolnego życzymy wielu sił i wytrwałości, zdobywania jak najwyższych wyników w nauce, czołowych miejsc w konkursach przedmiotowych, a nauczycielom satysfakcji z realizowania wspaniałych pomysłów i wykonywanych zadań. Wychowawcy sprawnie podali podział godzin, by uczniowie mogli jeszcze wykorzystać na odpoczynek piękny, letni dzień.  Przed nami dziewięć miesięcy pracy, ale także wspaniałej zabawy, ciekawe lekcje, wycieczki, spotkania z przyjaciółmi i nowe wyzwania, którym postaramy się sprostać.  A jutro zabieramy się solidnie do pracy.


DROGIE UCZENNICE I DRODZY UCZNIOWIE...

List od Rzecznika Praw Dziecka z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 - TUTAJ


"Witaj, szkoło!"

Przyjaźnie i wesoło
żegnamy rzekę, las.
Ach, witaj, witaj szkoło!
Już czas do pracy, czas!
    
Pociąg jak wicher pędzi,
dźwięczy piosenka kół.
Z wakacji jadą dzieci
do szkół, do szkół, do szkół!

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE  ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

ODBĘDZIE SIĘ 1 WRZEŚNIA ( CZWARTEK ) O GODZINIE 9:00

 


Rok Szkolny 2015/2016Zakończenie roku szkolnego 2015/016

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2016 w naszej szkole w dniu 24 czerwca 2016 r. odbył się uroczysty apele wraz z programami artystycznym. Najzdolniejsi i najpilniejsi uczniowie zostali uroczyście wyróżnieni. W apelu uczestniczyła cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami i wychowawcami w obecności pani Dyrektor,  zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych rodziców, opiekunów i dziadków. Pani Dyrektor szczególnie podziękowała aktywnym rodzicom, za zaangażowanie i pracę w mijającym roku szkolnym na rzecz szkoły.  W mającym roku szkolnym możemy jak co roku być dumni z naszych uczniów. Wielu z nich osiągnęło dobre i bardzo dobre wyniki w nauce. Świadectwo z paskiem otrzymała Adrianna Malutkiewicz.  Nasi uczniowie odnieśli również liczne sukcesy w zawodach sportowych, turnieju warcabowym oraz podczas międzyszkolnych i ogólnopolskich konkursów m.in.: polonistycznym, historycznym, technicznym, plastycznych,  muzycznych.  Na zakończenie pani Dyrektor  szkoły złożyła wszystkim życzenia wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Pora schować plecaki, odłożyć książki. Zacznijmy cieszyć się wakacjami - czasem wypoczynku, wycieczek i wypraw w nieznane! Cieszcie się  wakacjami, abyście we wrześniu wrócili do szkoły naładowani zapałem i energią do poznawania świata.

Dziękujemy wszystkim za ten rok szkolny.
Życzymy miłego odpoczynku i do zobaczenia po wakacjach 1 września!

 


 Konkurs plastyczny  pt. "Inny nie znaczy gorszy-tolerancja łączy ludzi''.


Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna  w Lesznie z siedzibą w Rydzynie, zorganizowała konkurs plastyczny  pt. ,, Inny nie znaczy gorszy-tolerancja łączy ludzi''. Konkurs adresowany był dla uczniów  klas VI szkół podstawowych.
W konkursie uczestniczyli również nasi uczniowie  Adrian Lichy i Grzegorz Iwanowicz.
Praca Adriana Lichego zdobyła III miejsce. Gratulujemy życzymy dalszych sukcesów.
 


Szkolna wycieczka po ziemi i niebie.

W czwartek 16.06.2016 r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Zielonej Góry i Ochli. W Planetarium Wenus, które jest obiektem wyjątkowym przede wszystkim dzięki zainstalowaniu ruchomej kopuły, obejrzeliśmy seans pt. „Mała Gwiazdka". Dowiedzieliśmy się z czego zrobione są gwiazdy, co powoduje, że każda z nich jest wyjątkowa. Zwiedziliśmy też ekspozycję astronomiczną „Układ Słoneczny", poświęconą planetom Układu Słonecznego i Księżycowi oraz meteorytom, a także słynnemu astronomowi - Janowi Keplerowi („gadającemu obrazowi", jak mówili niektórzy uczniowie). Potem pojechaliśmy do „Szkoły pod strzechą", czyli do Muzeum Etnograficznego. Tam przewodnicy przybliżyli nam świat dawnych obyczajów i tradycji, zajęć gospodarskich i rzemieślniczych oraz twórczość artystyczną nierozerwalnie związaną z życiem codziennym i świątecznym. Ubiliśmy też masło w maselnicy (kierzynce), które rozsmarowane na chlebie, smakowało wspaniale. Podczas tych praktycznych działań nasza pani przewodnik zaprezentowała nam m.in. przepiękny wiersz:

Matka

Stała przy stole, chleb kroiła

Najpierw znak krzyża uczyniła

Zanim go dziecku w kromce dała

Tak nam często powtarzała.

„Pamiętaj dziecko, chleb święta rzecz,

Daj Boże , zawsze na stole mieć

Gdy ci kruszyna gdzieś upadnie

Podnieś, pocałuj jak relikwie godnie i przykładnie"

Mateńko droga ja rady twe

Też swoim dzieciom przekazuję

Bo wtedy naród nie zginie

Jak swe tradycje pielęgnuje.


Do naszych domów wróciliśmy pełni nowych wrażeń i doświadczeń. Dzięki tej wycieczce mogliśmy aktywnie uczestniczyć w kulturze naszego kraju oraz lepiej poznać nasz ziemski świat.


Wycieczka do Racotu

Dnia 14 czerwca 2016  r. uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili klasycystyczny,  XVIII - wieczny Pałac książąt Jabłonowskich - został on zaprojektowany przez słynnego architekta Dominika Merliniego. W pałacowych wnętrzach była jedna z pierwszych w Polsce scen dworskich, wystawiano sztuki  Józefa  Wybickiego oraz Wojciecha  Bogusławskiego. W pałacu przebywał też  książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.
Uczniowie oprócz zwiedzania pałacu i obejrzeli zabudowania wokół pałacu.  Zwiedzili także stadninę koni, ujeżdżalnię, powozownię. Wielu po raz pierwszy w życiu skorzystało z  przejażdżki po okolicy powozem. Na koniec przy ognisku uczniowie upiekli kiełbaski.


IV Festiwal Piosenki „Śpiewaj z nami"

8 czerwca 2016 r.  w Sali Gminnego Centrum Kultury w Garzynie odbył się IV Festiwal Piosenki „Śpiewaj z nami". 

Nasza szkoła była organizatorem  imprezy  wraz z Gminnym Centrum Kultury w Krzemieniewie. Na scenie zaprezentowało się 94 wykonawców. Uczestnicy podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe w dwóch grupach( soliści, zespoły wokalne). Młodzi artyści przyjechali ze szkół specjalnych i placówek opiekuńczo - wychowawczych województwa wielkopolskiego. Docenieni zostali wszyscy uczestnicy. Każdy otrzymał dyplom i upominek. Najlepsi wykonawcy zostali nagrodzeni pucharami i dyplomami. Po raz pierwszy została przyznana nagroda Grand Prix w postaci pucharu i nagrody rzeczowej.

Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Leszczyński oraz Radio Elka.

Wyniki:

Soliści
Kategoria solo, wiek od 10 do 13 lat:

Nagroda Grand Prix - Adrian Lichy, „Piosenka na cztery kopyta i wiatr" - Górzno
II miejsce - Patrycja Grabowska, „Gdzie strumyk płynie z wolna" - Leszno
III miejsce - Grzegorz Iwanowicz, „Tata jest potrzebny" - Górzno
Wyróżnienie - Konstancja Chwierot, „Piosenka do walizek i plecaków" - Śrem

Kategoria solo, wiek od 14 do 16 lat:

I miejsce - Dorota Marcinek, „Ta sama chwila" - Rydzyna
II miejsce - Adrianna Malutkiewicz, „Mój wymarzony men" - Górzno
III miejsce - Dariusz Urny, „Tak bardzo się starałem" - Brzezie
Wyróżnienia: Marika Willer, „Chodź, pomaluj mój świat" - Leszno
Blanka Laskowska, „Graj" - Wolsztyn
Aleksandra Borowiak, „Różowa Piosenka" - Wschowa

Kategoria solo 17 lat i więcej:

I miejsce - Tobiasz Grygier, „Nie płacz Ewka" - Leszno
II miejsce - Arkadiusz Szefer, „Nim stanie się tak" - Brzezie
III miejsce - Klaudia Szczecina, „Ten piękny sen" - Leszno

III miejsce - Kacper Kozyra „Naiwni" - Wschowa
Wyróżnienie: Adrian Skupin „Dzień dobry, kocham Cię"  -  Rawicz

Zespoły:

Kategoria zespoły do 11 lat:

I miejsce - „Wesołe Dzieciki" z Brzezia z piosenką „Majowy zapach kwiatów"
II miejsce - „Zielone Nutki" ze Śremu z piosenką „Maszeruje wiosna"


Kategoria zespoły od 12 do 16 lat:

I miejsce - „Śpiewające Słowiki" z Górzna
II miejsce - „Czwórka" z Wolsztyna z piosenką „Dni, których nie znamy"
III miejsce - „Kolorowe Nutki" z Brzezia z piosenką „Brazylia - El Bayo"
Wyróżnienie: „Duet" z Rydzyny z piosenką „Boca Chica"

Kategoria zespoły 17 lat i więcej:

I miejsce - „Wiercipięty" ze Wschowy z piosenką „Gdyby tak wróżką być"
 I miejsce - Zespół z Leszna z piosenką „Żyj do przodu"
II miejsce - „ Radosna Trójka" ze Śremu z piosenką „Kołysanka"
III miejsce - „Zielone ogórki" z Rawicza z piosenką „Mała Megi"

  Wszystkim: organizatorom , uczestnikom,  gratulujemy.  Do zobaczenia za  rok.

 


 

IV Festiwal Piosenki

"Śpiewaj z nami "

8. 06. 2016 r. godz. 10.00

 

Regulamin IV Festiwalu Piosenki „Śpiewaj z nami"


III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla szkół szpitalnych   i sanatoryjnych pod hasłem „Bajkowy Świat

Nasi uczniowie przygotowali prace na III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Szkół Szpitalnych     i Sanatoryjnych pod hasłem ,, Bajkowy Świat''. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Specjalnych nr 38 w Zabrzu. W konkursie  dwójce naszych uczniów udało  się zdobyć wyróżnienia. 

Wyróżnienia otrzymali: Daria Hampelska    i Mikołaj Ratajski.

 


Niezwykli goście

3 czerwca 2016 r. do naszej szkoły zawitało dwóch gości z Hiszpanii: Ginés Muñoz Pérez i Jesus Sanchez de Pablo Aranda. Wolontariusze rozpoczęli swoje spotkanie od krótkiego  tańca. Uczniowie  z entuzjazmem brali  udział w zajęciach angielsko - hiszpańskich. Na zajęciach poznali podstawowe informacje o Hiszpanii, nauczyli się kilku kroków flamenco, poznali w humorystyczny sposób zasady „sjesty", obejrzeli filmik o najpiękniejszych miejscach Hiszpanii oraz nauczyli się odrobinę hiszpańskiego. Uczniowie mieli okazję zagrać w piłkę nożną z gośćmi.


W zakładzie zagospodarowania odpadami

Dnia 2 czerwca 2016 r.  uczniowie udali się  do Trzebani do Zakładu Zagospodarowania Odpadów.
Na początku odbyła się krótka prezentacja na temat odpadów i ich segregacji oraz pokazane zostały kolejne etapy przetwarzania odpadów mieszanych, podczas której nasi uczniowie pochwalili się swoja  wiedzą na temat recyklingu spalania oraz składowania śmieci. Po wykładzie ubrani w kaski oraz kamizelki, udali się na zwiedzanie całego zakładu. Po kolei zobaczyli etapy segregowania odpadów.

 


Poznajemy Węgry

1 czerwca 2016 r.  uczniowie naszej szkoły mieli okazję  gościć Veronikę Gall z Węgier, wolontariuszkę z Fundacji Centrum Aktywności Twórczej w Lesznie. Pani Veronika pięknie opowiedziała o swoim kraju, jego historii i teraźniejszości. Przedstawiłam nam węgierską bajkę przetłumaczoną na język polski. Uczniowie  zostali  zaproszeni  do ulubionego tańca  węgierskiego.  Spotkanie z panią  Veronicą było bardzo ciekawe i radosne.


Dzień Matki i Ojca

W najpiękniejszym miesiącu roku obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w naszej kulturze - Dzień Matki i Ojca. Polacy Dzień Matki po raz pierwszy świętowali w 1914 roku  w Krakowie. Od tego czasu corocznie, 26 maja, składamy mamom życzenia i obdarowujemy je drobnymi upominkami, aby w tym wyjątkowym dniu, jeszcze bardziej okazać rodzicom miłość i szacunek. Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzili obywatele Stanów Zjednoczonych 19 czerwca 1910 roku.
Uczniowie naszej szkoły  nie zapomnieli o rodzicach. Zaprosili swoich bliskich 24 maja 2016 r. na uroczystość z okazji ich święta. Przygotowywali się pod okiem swoich nauczycieli, by ta wizyta była pełna radości i wzruszeń. Gdy nadeszła godzina 1600 na sali zgromadzili się zaproszeni rodzice. Podczas spotkania gimnazjaliści zaprezentowali  projekt edukacyjny pt. „Górzno wczoraj i dziś".  Społeczność szkolna przygotowała specjalny program artystyczny - uczniowie składali piękne życzenia swoim rodzicom, którzy oglądali te występy z uśmiechem, ale i czasem z łezką wzruszenia. Każdy z gości otrzymał również prezent własnoręcznie przygotowany przez swoje dziecko.
Podczas uroczystości Pani Dyrektor mgr Iwona Stiller złożył życzenia wszystkim zgromadzonym rodzicom. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna, przebiegała w bardzo rodzinnej i miłej atmosferze. 


Igrzyska Lekkoatletyczne w Lesznie

Dnia 19 maja 2016r. na Stadionie Lekkoatletycznym w Lesznie  odbyły się Igrzyska  Lekkoatletyczne Placówek Szkolnictwa Specjalnego. Organizatorem  Igrzysk  był  Zespół Szkół Specjalnych w Lesznie.  Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie:

Chwaliszwski  Mateusz

Malesiński Markus

Malutkiwicz Adrianna

Musielak Jakub

Ogrodowiak Sylwester

Robaszyński Wiktor

 Nasza reprezentacja zajęła VII miejsce drużynowo. Gratulujemy !!!


II Kampania edukacyjna „SOS dla środowisk"

W ramach działań edukacyjnych, których  organizatorem jest Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego  dnia 18 maja 2016  r. w naszej szkole, przeprowadzona  została  prelekcje poświęcona selektywnej zbiórce odpadów, którą poprowadził pan Romuald Burczyk.  Podczas zajęć uczniowie  dowiedzieli  się  jak generować  odpady w życiu codziennym, co oznaczają ekoznaki na opakowaniach oraz jak wygląda recyklingowa droga najczęściej powstających w gospodarstwach domowych odpadów.


IX Międzyszkolny konkurs wiedzy o UE- Wielkopolska kolebką Państwa Polskiego

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem Wielkopolska kolebką Państwa Polskiego. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie:

Weronika Błaszyk,

Patryk Juszczak 

Adrianna Malutkiewicz. 

Nasza reprezentacja zajęła II miejsce. Gratulujemy !!!


Spotkanie z panią Olgą Popową

W dniu 9 maja  odwiedziła naszą szkołę pani Olga Popowa.  Pani Olga urodziła i wychowała się w Uzbekistanie, a obecnie mieszka  z rodziną w Lesznie. Spotkanie miało na celu przybliżyć nam  historię, kulturę, sztukę oraz zwyczaje Uzbekistanu.
Podczas spotkania obejrzeliśmy  prezentację multimedialną  o Uzbekistanie oraz mogliśmy  podziwiać przepiękne stroje narodowe wraz z towarzyszącą prezentacją zdjęć krajobrazów tego wspaniałego kraju. Spotkanie  zostało uwieńczoe małym poczęstunkiem składającym się tradycyjnego przysmaku. Czas spędzony z panią Olgą upłynął nam szybko i długo będziemy wspominać zajęcia przez nią przeprowadzone.


Konkurs,, Okładka mojej książki''

W miesiącu maju książki obchodzą swoje święto. Przypomina się  jak bardzo cenna jest książka i jak bardzo smutny byłby świat bez niej i bez umiejętności czytania. Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie zorganizowało konkurs pt: ,, Okładka mojej książki'', w którym  swój udział wzięli również nasi  uczniowie z młodszych klas.  Cieszymy się bardzo ,że prace naszych dzieci  zostały nagrodzone i wyróżnione i mogliśmy oglądać je na wystawie. Nasi laureaci to:

Gabryś  Gawroński  kl.  II      ,, Marzenia Gabrysia''   -wyróżnienie

Mikołaj Robaszyński  kl. V  ,, Wspomnienia, marzenia Mikołaja''   II nagroda

Wojtek Kielich -przedszkole   ,,Gra kamyczki" -dyplom za udział.


Zielona Szkoła w Nadleśnictwie Włoszakowice  

Dnia 5 maja 2016 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedzili  Nadleśnictwo Włoszakowice w ramach akcji „Zielona Szkoła" zorganizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa - Starostwa Powiatowego w Lesznie.  Uczniowie mieli  możliwość bliskiego kontaktu z naturą, poszerzania swojej wiedzy o lesie i życiu jego mieszkańców. Główną atrakcją był taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na okolicę.  Na koniec były zabawy na świeżym powietrzu, pieczenie kiełbasek oraz upominki dla każdego uczestnika wycieczki. 


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 29.04.2016  roku w naszej szkole odbył się apel z okazji obchodów 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej właśnie okazji, cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami , wzięła udział w uroczystej akademii, mającej na celu przypomnienie wydarzeń towarzyszących uchwaleniu Ustawy Zasadniczej w 1791 roku. W rolę artystów wcielili się nauczyciele, którzy  dzięki żywej lekcji historii „ W pracowni historycznej" przenieśli nas w odległe czasy, minione wieki, by słowem i piosenką przybliżyć wydarzenia, związane z uchwaleniem Konstytucji  3 Maja.  Artyści nagrodzeni zostali przez zebranych na widowni gromkimi brawami.


Konkursu „Kącik edukacyjny - nie dla czadu".

21 kwietnia 2016 r.  w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie uczniowie gimnazjum  naszej szkoły otrzymali z rąk Komendanta Miejskiej  PSP w Lesznie st. bryg. Roberta Barana upominki oraz dyplomy. Dodatkową nagrodą dla uczniów  była możliwość wyjazdu do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa, które mieści się w Rakoniewicach. Gimnazjaliści mieli możliwość poznania zbiorów oraz regionalną historię pożarnictwa. Zwycięzcom gratulujemy !

 


Szkolne obchody Dnia Ziemi

Tegoroczne szkolne obchody Dnia Ziemi przebiegały pod hasłem „Palący temat - niska emisja". Głównym wydarzeniem były tematyczne warsztaty ekologiczne przeprowadzone w dwóch turach, których celem było zapoznanie uczniów z zasadami gospodarki  niskoemisyjnej w życiu codziennym i jej znaczeniem dla ludzi i środowiska. Podczas zajęć uczniowie przekonali się   o konieczności podejmowania racjonalnych działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem zależności między codziennymi zachowaniami  konsumenckimi,  a ilością zużywanej energii  i wytwarzaniem CO2 oraz innych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, a także właściwym zagospodarowaniem odpadów w gospodarstwach domowych. Te, jakże poważne wnioski, zostały sformułowane   w oparciu o multimedialne materiały informacyjne, eksperymenty, urozmaicone ćwiczenia, edukacyjne i logiczne gry tematyczne oraz ekoquizy. Okazją do chwili refleksji nad środowiskiem,  nad własnymi działaniami i postawami były dźwięki piosenek ekologicznych oraz twórczość plastyczna.  Nie zabrakło drobnych upominków, które otrzymali najbardziej aktywni uczestnicy zajęć oraz pamiątek tego szkolnego wydarzenia w postaci Ekodekalogu i Ekologicznego Kodeksu Ucznia, które otrzymali wszyscy uczniowie.


Konkurs ,,Małe Konfrontacje 2016''

W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny nasi uczniowie byli uczestnikami  już XV edycji Konkursu Literacko- Fotograficzno-Plastycznego ,, Małe Konfrontacje  2016'', którego organizatorem jest Leszczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w Lesznie. Dwoje naszych uczniów otrzymało wyróżnienia.  Byli to Karolina Robaszyńska  i Mikołaj Robaszyński .  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a prace wyróżnione  można było oglądać na wystawie w Leszczyńskim Ratuszu.  Obok prac Karoliny i Mikołaja na wystawie znalazły się również prace :  Mikołaja Ratajskiego,  Karoliny Neumann i Jakuba Musielaka. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.


Dzień Pracownika Służby Zdrowia

Corocznie, w dniu 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Ten dzień to także święto wszystkich pracowników ochrony zdrowia - Dzień Pracownika Służby Zdrowia.  
W naszej szkole to ważne święto, ponieważ w szczególny sposób możemy wyrazić wdzięczność  pracownikom Centrum Rehabilitacji w Górznie za ich pracę, cierpliwość i poświecenie.      Z okazji Święta Służby Zdrowia w dniu 8 kwietnia 2016  r. uczniowie zaprezentowali pracownikom Centrum Rehabilitacji zaproszonym gościom   program artystyczny. Podziękowali  tak, jak umieli  najlepiej:  słowem, tańcem i piosenką oraz obdarowując własnoręcznie wykonanym upominkiem. Pani dyrektor szkoły mgr Iwona Stiller zaproszeni goście, a także uczniowie podziękowali całemu zespołowi Centrum Rehabilitacji w Górznie za troskę, za okazanie serca... za to, że podczas tych lat pobytu zawsze wiemy, że jesteśmy we właściwym miejscu... za pewność, że jest zrobione wszystko co możliwe.


Regionalny Konkurs Ekologiczny

W dniu 7 kwietnia 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXIV edycji Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej dla uczniów placówek kształcenia specjalnego w SOSW w Rydzynie.  Naszą szkołę reprezentowali:

·         Jacek Błaszyk

·         Adrianna Malutkiewicz

·         Wiktor Robaszyński

 W tym roku nasi uczniowie zajęli czwarte miejsce. Uczniowie wykazali się  wiedzą dotyczącą zagadnień związanych z otaczającym światem. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Sprawdzian na zakończenie klasy VI

odbędzie się w dn. 5 kwietnia 2016 r. (wtorek)

Egzamin gimnazjalny

W dniach 18-19-20. 04.2016 r. (poniedziałek, wtorek, środa)  odbędą się egzaminy zewnętrzne, niezbędne do ukończenia klasy III.

W dniach sprawdzianu klasy VI i  egzaminu gimnazjalnego   klas III uczniowie  w strojach galowych, z ważną legitymacją uczniowską oraz długopisami z czarnym tuszem przychodzą do szkoły,  piszą je w wyznaczonej sali.
Uczniowie oddają telefony komórkowe do depozytu w sekretariacie.
Egzamin gimnazjalny przebiega zgodnie z harmonogramem, z którym uczniowie zostali zapoznani przez wychowawców na godzinie wychowawczej.


Ogólnopolski konkurs plastyczny

Uczniowie naszej szkoły byli uczestnikami XVIII edycji  Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży, pod hasłem: „W trosce o nasze bezpieczeństwo" na szczeblu powiatowym.  Celem konkursu było  zainteresowanie tematem bezpieczeństwa dzieci i młodzież, gdyż właściwa postawa oraz świadomość występowania zagrożeń może uratować życie lub zdrowie. Prace  naszych uczniów znalazły się   wśród nagrodzonych w kategorii szkół specjalnych.  Nagrody otrzymali:

Daria Hampelska - II miejsce

Wojciech Kielich -  wyróżnienie


Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów


Pierwszy Dzień Wiosny

Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. W radosnych nastrojach uczniowie wyszli z ławek, by bawić się wspólnie z nauczycielami.  Zadowoleni uczniowie udali się na plac, gdzie już na zawsze pożegnali „Panią Zimę" w rozpalonym ognisku, a na cześć wiosny, upiekli smakowite kiełbaski. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich atrakcjach przewidzianych obchodami święta wiosny.


Rodzinny Koszyk Wielkanocny

W tym roku kolejny już raz uczniowie naszej szkoły brali udział w gminnym konkursie „Rodzinny koszyk wielkanocny", którego organizatorem po raz XV było Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze i bony towarowe oraz pamiątkowe dyplomy.  Konkurs  "Rodzinny koszyk wielkanocny" był doskonałą okazją do integracji społeczności uczniowskiej i lokalnej, a także kultywowaniem rodzimych tradycji wielkanocnych.

  


II Międzyszkolny  Konkurs Polonistyczny

Uczniowie gimnazjum naszej szkoły  brali udział w II Międzyszkolnym Konkursie  Polonistycznym w auli Specjalnego Ośrodka  Szkolno -Wychowawczego w Rydzynie.  Naszą szkołę reprezentował zespół gimnazjalistów w składzie: 
·        Błaszyk Jacek,
·        Juszczak Patryk,
·        Malutkiewicz Adrianna.
Celem polonistycznych zmagań było miedzy  innymi inspirowanie do pogłębiania wiedzy, wzmocnienie wiary  we własne siły, rozbudzanie szlachetnej rywalizacji. Uczniowie naszej szkoły zajęli trzecie miejsce. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek. Wszystkim  gratulujemy i życzymy powodzenia.


Lekcja w  Muzeum Okręgowym  w Lesznie

W dniu 10 marca 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji muzealnej w  Muzeum Okręgowym  w Lesznie. Zajęcia prowadzone były w dwóch grupach,  uczniowie szkoły podstawowej oraz dzieci w wieku przedszkolnym uczestniczyli w zajęciach   pt. „Zwyczaje i obrzędy świąt Wielkanocnych". Celem zajęć  będzie zaprezentowanie dzieciom zwyczajów związanych z Wielkim Postem oraz świętami Wielkiej Nocy.  Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w  zajęciach w oparciu o fragmenty literatury polskiej.


Leszczyński Przegląd Dorobku Artystycznego Placówek Kształcenia Specjalnego

Dnia 9 marca 2016 r.  w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie przy ulicy Bolesława Chrobrego  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  Leszczyńskim Przeglądnie Dorobku Artystycznego Placówek Kształcenia Specjalnego. Program został przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Głównym celem przestawienia: „Kłopoty Pani Wiosny" było kształcenie postaw ekologicznych i zwrócenie uwagi na konieczność poszanowania przyrody. Uczniowie pokazali jaki kłopot miała wiosna i jak bocian pomógł go rozwiązać. Wszystkim występującym uczniom oraz nauczycielom należą się słowa uznania za interesujące efekty artystyczne na scenie Miejskiego  Ośrodka Kultury w Lesznie. Gratulujemy!


 Teatr "Szarik Holmski na tropie zaginionego obrazu"

W środę 24 lutego 2016 r. gościł na terenie naszej szkoły  teatr:  „Szarik Holmski na tropie zaginionego obrazu". Bohaterem sztuki był detektyw, a dokładniej pies o imieniu Szarik.
Miał do wykonania trudne zadanie, ponieważ musiał odnaleźć słynny obraz „Damę z łasiczką", dzieło jednego z największych malarzy świata Leonarda da Vinci, który został skradziony z krakowskiego muzeum. Zadanie nie było wcale łatwe, gdyż Szarik niewiele wiedział o malarstwie - nigdy nie słyszał o Leonardzie da Vinci, wspomnianej „Damie.." ani „Mona Lisie". W trakcie swych poszukiwań musiał dowiedzieć się co to jest portret, autoportret, pejzaż czy martwa natura.  Jego przewodnikami po świecie malarstwa były bardzo komiczne, charakterystyczne postacie - stary kustosz, sprzedawca antyków  i pozujący na wielkiego artystę bardzo kiepski malarz uliczny. Spektakl zbudowany był w formie ciekawej intrygi, przedstawiony uczniom  prostym i zabawnym językiem, wzbogacony piosenkami. Spektakl, oprócz wspaniałej zabawy dostarczył uczniom elementarnej wiedzy na temat malarstw  i historii sztuki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć kopie słynnych dzieł tj. "Słoneczniki" V.  Van Gogha, "Impresja, wschód słońca" C. Moneta, "Mona Lisa" czy "Dama z łasiczką" L. da Vinci.
Artyści przypomnieli uczniom  również, że kradzież to bardzo zła rzecz i nigdy nie należy tego czynić.

 


Spotkanie ze Strażakiem

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym życiu  na każdym etapie edukacji uczniów. Jednak warto zwrócić uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych osób.
W celu podniesienia  wiedzy oraz umiejętności uczniów  w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w naszej szkole  realizujemy szereg  zajęć  i  pogadanek na temat rozpoznawania niebezpiecznych sytuacji oraz zachowania się w razie pożaru.
W dniu 23. 02. 2016  r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z asp. Arturem  Szymańskim z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie. Tematem wizyty była pogadanka  na temat: „Zagrożenia związane z występowaniem tlenku węgla oraz użytkowanie urządzeń grzewczych"  oraz zagrożeń związanych z zaczadzeniem tlenkiem węgla i stosowaniem czujników dymu. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne na temat: ,,Twoje życie w Twoich rękach !  Czujnik dymu w każdym domu'' Bardzo dziękujemy za możliwość zapoznania się z  czujnikami  dymu i ciekawą pogadankę.


Wizyta przedszkolaków i uczniów w bibliotece szkolnej„... Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.
Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.
Książki mówią: - Nie zabłądzi ten, kto czyta!
Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej ..."

Wanda Chotomska

Wiek przedszkolny i szkoły podstawowej jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W bibliotece przywitała dzieci pani bibliotekarka i zaprosiła do zwiedzania. Przedszkolaki i uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach, a szczególne książeczkom dla dzieci. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Poznały baśń Janiny Porazińskiej pt. „Dwie Dorotki". Baśń opowiada o dwóch siostrach, dobrej i złej i o nagrodzie jaką każda z nich otrzymała za swoje postępowanie.  Na zakończenie spotkania dzieci wypożyczyły sobie książki oraz wręczyły pani bibliotekarce dyplom w podziękowaniu za oprowadzenie po świecie książki. 

          


Rekolekcje

W związku z okresem Wielkiego Postu. W naszej szkole zorganizowane zostały rekolekcje wielkopostne spotkanie prowadziły siostry Franciszka i Katarzyna wraz z ks. proboszczem Maksymilianem Kamza proboszczem parafii w Świerczynie


Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)„Komputer to urządzenie,

które jest tyle warte,

ile człowiek, który się nim zajmuje."


Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.  
 W  naszej szkole  od 4 lutego  do 11 lutego 2016 r. uczniowie realizowali szereg działań mających za zadanie propagowanie bezpiecznych zachowań  i  tworzenie wartościowych treści w Internecie, a także zwrócenie uwagę na ważne aspekty prawne związane z nim, z ochroną danych osobowych włącznie.  Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI były realizowane pod hasłem "Lepszy Internet zależy od Ciebie!".  Podsumowaniem całokształtu działań były warsztaty mające na celu zwrócenie uwagi na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.
Dzień Bezpiecznego Internetu to już tradycja wpisana na stałe w coroczny harmonogram imprez i uroczystości w Zespołu Szkół w Górznie. Liczy się przecież bezpieczeństwo naszych uczniów w zakresie dostępu do zasobów internetowych. Dlatego z niecierpliwością czekamy na następną edycję DBI w 2017 roku
Na zakończenie  wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy

 


Zabawa karnawałowa

W dniu 9.02.2016 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy.  Sala lekcyjna  wyglądała inaczej niż na co dzień i zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach                  i konkursach np.: w podawaniu balona, tańcu w parach z balonem. Zwycięzcy konkursów nagradzani byli słodyczami.  Humor dopisywał zarówno dzieciom jak i nauczycielom. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą - zobaczcie sami!

Kolejny bal karnawałowy już za rok


V  Ogólnopolski Konkurs "Magia Świąt Bożego Narodzenia"

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w V Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno -Literacki ,,Magia Świąt Bożego Narodzenia'' zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w MCN Zagórze k/Warszawy. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy na temat zwyczajów i tradycji świątecznych, rozwijanie inwencji twórczej i sprawności manualnej. Konkurs miał zasięg ogólnopolski. Udział w konkursie zakończył się dużym sukcesem.  
 
 Kategoria ozdoba karnawałowa

 Gimnazjum -  Wiktoria Kamieniarz  I miejsce  (nagroda)

                           -  Neumann Karolina     II miejsce  (nagroda)

                          -  Ratajski Mikołaj      wyróżnienie

 Kategoria Ozdoba choinkowa

 Szkoła Podstawowa
 -Grzegorz Iwanowicz   II miejsce ( nagroda)

Kategoria praca literacka

Gimnazjum  -  Adrianna Malutkiewicz III miejsce (nagroda)

                            - Weronika Błaszyk wyróżnienie

 Dyplomy za udział w konkursie otrzymali:

-Zuzanna Grybska

-Marcin Banaszczak

-Daria Hampelska

-Weronika Błaszyk (konkurs literacki

-Mikołaj Ratajski  (konkurs literacki)

Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia. Gratulujemy!!!


Dzień Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją naszej szkoły.
W tym roku ta miła uroczystość odbyła się 15 stycznia 2015 r. Zebranych gości serdecznie powitała pani dyrektor szkoły mgr Iwona Stiller, składając serdeczne życzenia. W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili program artystyczny. Specjalną niespodzianką dla zaproszonych gości było przedstawienie teatralne w wykonaniu uczestników naszej szkoły.          Po odśpiewaniu „100 lat" dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek.  Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości.  Jedna z sentencji głosi: „Serce  jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie  kupuje, ale które się ofiaruje" (Gustaw Flaubert). Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło     i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

 


Mój świat, moje marzenia

Konkurs miał na celu promowanie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży, inspirowanie rozwoju talentów, dawanie młodym artystom satysfakcji z odnoszonych sukcesów - Świat            i marzenia, przedstawiane w pracach przedstawicielek naszej szkoły  to najczęściej ich najbliższe otoczenie - przyroda, zwierzęta. Wyrażają zarówno proste, jak i bardzo śmiałe marzenia dziewczyn.

Za swoje prace w konkursie  dziewczyny otrzymały nagrody:

   

    Wiktoria Kamieniarz l. 15

    Daria Hampelska l.17
                 
     otrzymały pamiątkowe  dyplomy i nagrody.

 


XVII Wojewódzkie Spotkanie Grup Kolędniczych Wolsztyn 2016

Dnia 12 stycznia 2016 r. w Wolsztynie odbyło się XVII Wojewódzkie Spotkanie Grup Kolędniczych, na które zjechali się przedstawiciele szkół: z  Poznania, Rydzyny, Leszna, Zbąszynia, Lubska, Nowej Soli, Lwówka, Wolsztyna.  W ten radosny czas kolędowania nie mogło zabraknąć również naszej szkoły. Po raz trzeci  uczestniczyli w nim również uczniowie naszej szkoły.  Wszystkie przedstawienia nawiązywały do tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych. Każdy z nich był wyjątkowy i wzbudzał duże zainteresowanie publiczności.  Po występie przedstawicieli naszej szkoły  mieli czas na obejrzenie przedstawień innych grup. We wspólnym kolędowaniu i podróżowaniu nie zabrakło nam dobrego humoru i zadowolenia


Jasełka

Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością.                 Co roku baśniowo przystrojona choinka, suto zastawiony stół, w tle przepiękne polskie kolędy tworzą swój niepowtarzalny klimat. To naprawdę wspaniałe chwile, które po latach stają się cennym wspomnieniem. Każdy z nas przechowuje w pamięci własny, najpiękniejszy  obraz Świąt.
22 grudnia  2015 r. w klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadził  społeczność naszej szkoły i zaproszonych gości  „Teatr Cieni".  Na scenie zaprezentowali się aktorzy czyli uczniowie z naszej szkoły.  Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na nie.
Po części artystycznej Pani dyrektor mgr Iwona Stiller podziękowała artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie interesujących  Jasełek. Pani dyrektor nie zapomniała także               o ciepłych słowach i życzeniach, które skierowała do zaproszonych gości i  oczywiście uczniów oraz nauczycieli  z okazji Świąt Bożego Narodzenia.  Słowa podziękowania wraz z życzeniami złożyli również pan Wicestarosta Robert Kasperczak,   pan Przewodniczący Rady Powiatu  Jan Szkudlarczyk i pan Wójt Gminy Krzemieniewo Andrzej Pietrula. Wszyscy podziwiali scenografię Jasełek oraz naszą - ponoć niezwykle ekspresyjną - grę aktorską i talent muzyczny
W końcowej części spotkania Mikołaj wręczył uczniom prezenty. Ku wielkiemu zadowoleniu         i szczerej radości, podarunki okazały się wartościowe i nietuzinkowe.


  

 

 

Z okazji nadchodzących Świąt składamy serdeczne życzenia:

radosnych, pogodnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia

oraz szczęścia i sukcesów w Nowym Roku.Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie

Zespołu Szkół w Górznie

 


 


Mikołajki

W poniedziałek 7 grudnia 2015 r. odbyła się   w naszej szkole  jak co roku impreza  „ Grudniowe czytanie z Mikołajem" w ramach szkolnej akcji „Cała  Polska czyta  dzieciom ". Nauczyciele czytali uczniom. Co prawda nie było śniegu, a pogoda zapowiadała raczej wizytę wielkanocnego zająca, ale Mikołaj i tak przybył. Czekali na niego wszyscy uczniowie: od najmłodszych aż po tych najstarszych. Mikołaj dostarczył prezenty do wszystkich dzieci. Był to dzień pełen radości i uśmiechów, teraz już wszyscy oczekują upragnionych świąt Bożego Narodzenia.


Pieczenie pierników

Zgodnie z przedświąteczną tradycją  uczniowie upiekli  pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Uczniowie  mieszali składniki, wygniatali i wałkowali ciasto według przygotowanych wcześniej przepisów. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów - choinek, gwiazdek, przy pomocy foremek. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.


 


Wycieczka edukacyjna do Miejskiej  Biblioteki  Publicznej  im Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Celem wycieczki było zapoznanie z działalnością biblioteki, pracą bibliotekarza oraz ze zgromadzonym księgozbiorem. Podczas odwiedzin w bibliotece dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka, co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem, do czego służy karta czytelnika, jak ułożone są książki na półkach oraz jak należy zachowywać się w bibliotece.
Ponadto dzieci zostały poinformowane, że w bibliotece można korzystać z bezpłatnego Internetu.Wycieczka do biblioteki była dla dzieci ogromną frajdą. Nie ma chyba lepszej okazji ku temu, aby "zaprzyjaźnić" dzieci z książką i rozwinąć ich zainteresowania czytelnicze

Wycieczka do Archiwum Państwowego w Lesznie

Lekcja  archiwalna nie rozpoczynała się ani nie kończyła dzwonkiem, uczniowie nie musieli siedzieć w ławce, a przede wszystkim lekcja odbywa się poza szkołą, w otoczeniu nowym dla uczniów, co sprzyjało aktywnemu przyswajaniu nowych treści. uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć także najciekawsze i najstarsze dokumenty pochodzące z zasobu zgromadzone na specjalnie przygotowanej wystawie - dużym zainteresowaniem cieszyły się dokumenty dotyczące miejscowości Górzno pochodzące z zespołu archiwalnego.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie budynku Archiwum m.in. magazynów archiwalnych, Pracowni Naukowej, pomieszczeń biurowych archiwistów. Mamy nadzieję, że wizyta w archiwum przyczyniła się do zmiany w uczniach postrzegania wizerunku archiwum jako niedostępnej i hermetycznej instytucji, iż gimnazjaliści docenili znaczenie źródeł historycznych w rekonstrukcji procesu dziejowego.


Andrzejki

Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowana została zabawa andrzejkowa połączoną z  wróżbami. Andrzejki są obchodzone 30 listopada. Jest to wieczór wróżb oraz wigilia świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji oraz Rosji. Pochodzenie andrzejkowych wróżb prawdopodobnie wskazuje na starożytną Grecję. W Polsce w tym dniu w zależności od regionu wróży się przyszłość.  Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza. Wspólna zabawa przy dobrej muzyce przeplatana była różnorodnymi wróżbami. Gry, zabawy, konkursy dostarczyły uczniom wiele radości.

  


Apel z okazji 97 rocznicy ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia  10 listopada 2015 roku odbył się uroczysty apel z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie naszej szkoły uważnie uczestniczyli w " lekcji historii" dotyczącej drogi, jaką musiała przebyć Polska, aby odzyskać wolność. Za pomocą symboli            i krótkiej inscenizacji została przedstawiona sytuacja Polaków pod zaborami, a także powstania, które świadczyły o wielkim patriotyzmie naszych rodaków
Dzięki wierze i olbrzymiej determinacji Polaków nasza ojczyzna po 123 latach ponownie zaistniała na mapie świata. Poprzez godne uczestnictwo w akademii uczniowie naszej szkoły oddali hołd wszystkim Polakom, którzy walczyli i ginęli za naszą ojczyznę. Swoim zachowaniem wzbudzili podziw i uznanie zaproszonych pacjentów i pracowników Centrum Rehabilitacji         w Górznie, którzy podziękowali za możliwość uczestniczenia w pięknej uroczystości.


Nauczyciele dzieciom -Tydzień Postaci z Bajek

 9.11.2015 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. „Kopciuszek". Zostało ono przygotowane przez nauczycieli z okazji Tygodnia Postaci z Bajek. Na początku przedstawienia narrator wprowadził zebranych w treść ukazywanych scen. Nauczyciele, chociaż nie są aktorami, zagrali swoje role wyśmienicie. W pełni utożsamili się z granymi postaciami, uwidaczniając ich  cechy czy dopasowując kostiumy do danej sytuacji.
Uczniom bardzo podobało się przedstawienie. W niektórych nawet momentach, żywo reagowały śmiechem.".
Nauczyciele za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Dziękujemy naszym Nauczycielom za przygotowanie tak pięknej niespodzianki.


Spotkanie z Teatrem  Edukacji i Profilaktyki Maska  z Krakowa

 Dnia 4 listopada  Dom Kultury w Garzynie  przemieniła się w teatr.  Z dużym zainteresowaniem  uczniowie naszej  szkoły obejrzeli spektakl :

 - dla młodszych uczniów  spektakl promujący czytelnictwo pt.  "Ostatnia Książka Świata"

- dla starszych uczniów spektakl poruszający kontrowersyjny problem tzw. "Dopalaczy"

 
 „Ostatnia Książka Świata"  to spektakl pokazujący dzieciom co by się stało, gdyby zabrakło książek - wrót do świata wyobraźni. Właśnie do takiej ponurej krainy trafia nasza bohaterka, niezwykle oczytana  dziewczynka z walizką, w której znajduje się Ostatnia Książka Świata.

Kolekcjonerzy wrażeń to spektakl poruszający problem dopalaczy. Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po te substancje psychoaktywne sięgają ludzie młodzi. Niekiedy są oni nieświadomi zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Walka z dopalaczami to jak walka z wiatrakami, ponieważ ich skład chemiczny ulega ciągłej ewolucji. W związku z tym nie podlegają ustawie narkotykowej. A ponadto są tanie i łatwo dostępne. W tej sytuacji ważna jest profilaktyka, dzięki której młodzi ludzie dokonują mądrych wyborów. Wierzymy, że problem poruszony w spektaklu zmusi młodzież do refleksji.

Wszyscy wróciliśmy do szkoły  bardzo zadowoleni i czekamy na następny teatr.

 


„Chwile zadumy" - spacer na pobliski „Cmentarz szwedzki"

Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas oraz czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. W związku ze zbliżającym się  dniem Wszystkich Świętych uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili krzyż nad jeziorem. Dzieci poznały historię walk, jakie toczyły się na tym terenie podczas potopu szwedzkiego i zapaliły znicz - symbol pamięci o tych, którzy zginęli i pochowani zostali z dala od swych najbliższych.

Wszyscy spędzili czas na "Cmentarzu szwedzkim" w atmosferze ciszy i skupienia.

 
 


Greczynka w naszej szkole

W dniu 27 października odwiedziła naszą szkołę pani Greczynka. Pani Olimpia urodziła i wychowała się w Grecji, a obecnie przebywa na rehabilitację w Centrum Rehabilitacji w Górznie. Dzięki niej mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o historii oraz kulturze Grecji, posłuchać muzyki greckiej oraz zatańczyć zorbę. Pani Olimpia pokazała nam ciekawą  prezentację, opowiedziała ciekawostki związane z flagą grecką, kolorami Grecji oraz olimpiadą. Nauczyła nas nawet parę przydatnych zwrotów w języku greckim. Spotkanie zakończyło się przygotowaniem smacznej sałatki.  Czas spędzony z panią Olimpią upłynął nam szybko i długo będziemy wspominać zajęcia przez nią przeprowadzone.


Dzień Edukacji Narodowej

  "Kto zdobytą wiedzę pielęgnuje, a nową

bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem...."

Wszystkiego, co najlepsze z okazji święta Dnia Edukacji Narodowej dla Pani Dyrektor, nauczycieli naszej szkoły wielu sukcesów zawodowych, spełnienia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

Najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności kierujemy również dla uczniów oraz pracowników administracji.

Samorząd Uczniowski

  


Konkurs plastyczny „Łowcy baterii"

"Łowcy baterii" - taki był temat ogólnopolskiego konkursu plastycznego zorganizowanego przez Fundację Centrum Innowacji i Koordynacji w ramach projektu "Twoje zdrowie zyska na ochronie środowiska". Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły. Udział w konkursie zakończył się dużym sukcesem. Gratulujemy!!!

II miejsce w kategorii kolaż-wycinanka Mikołaj Robaszyński


III miejsce w kategorii komiks Adrianna MalutkiewiczSpotkanie z leśnikiem

       Dnia 29.09.2015 r.  odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjne poświęcone "skrzydlatym przyjaciołom" ludzi. To już kolejna edycja szkolnych obchodów Dnia Dzikiej Fauny i Flory. Dobrą tradycją w tym zakresie jest współpraca z Centrum Edukacji Ekologicznej i Leśnej, działającym przy Nadleśnictwie Karczma Borowa. Nasze zaproszenie przyjął doświadczony leśnik Pan Jan Marecki, długoletni pracownik Lasów Państwowych. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali ciekawej i barwnej opowieści naszego Gościa, wzbogaconej o liczne ciekawostki z życia ptaków. Uzupełnieniem zajęć były warsztaty tematyczne. W części eksperymentalnej uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego ptaki latają? Gry i zabawy edukacyjne pozwoliły im utrwalić nabyte wiadomości o życiu i zwyczajach ptaków. Uczniowie oklaskami podziękowali Panu Janowi Mareckiemu za wizytę w naszej szkole.


Inauguracja roku szkolnego 2015/2016

       Pierwszy dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny 2015/2016 zabrzmiał o godzinie 9.00. Pani dyrektor mgr Iwona Stiller  serdecznie powitała wszystkich przybyłych uczniów, rodziców, nauczycieli. Szczególne gorąco powitano nowo przybyłego przedszkolaka oraz gimnazjalistę, którzy rozpoczynają swą przygodę z nauką w murach naszej szkoły. Pani dyrektor życzyła uczniom w nowym roku szkolnym dużo radości i przyjemności ze zdobywanej wiedzy.
 Po części oficjalnej wszyscy udali się do przydzielonych sal, gdzie wychowawcy zapoznali ich z tegorocznym planem zajęć lekcyjnych. 
Drodzy uczniowie nie  żałujcie sił, aby wykorzystać wszystkie swoje możliwości. Udowadniajcie, że na wiele Was stać, że umiecie pokonywać trudności, że potraficie cieszyć się z sukcesu. Dostrzegajcie wśród tego codziennego trudu nawet małe radości, bo to one składają się na szczęście. Niech w trakcie roku szkolnego towarzyszy Wam zapał do pracy. Niech to, czego nauczą Was  nauczyciele, wychowawcy pozostanie w Was na długo.
Nasza szkoła ma na celu wychowywanie swoich podopiecznych tak, aby czuli się wartościowymi ludźmi, wierzącymi we własne siły, potrafiącymi znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. To żmudny, długi proces, ale celem naszych działań powinna stać się zasada, aby każdy z nas mógł powiedzieć kolejnego ranka:  „dziś nie jestem starszy, lecz lepszy".

Życzymy wszystkim: Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom, Rodzicom wytrwałości i powodzenia w nowym roku szkolnym!


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

odbędzie się dnia 1 września o godzinie 9.00

Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców.


List Rzecznika Praw Dziecka z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016  >>>>>>>